מערכת שורש  ג טבת, תשפב07/12/2021


ארגון שבי ישראל הכין עבור קהילת יהודי קאיפנג בסין מאות סביבונים הנושאים כיתוב בשפתם

לכבוד חג החנוכה, ארגון שבי ישראל אירגן משלוח מיוחד של מאות סביבונים בסינית שהכין עבור קהילת יהודי קאיפנג ועבור 20 מבני הקהילה שכבר עלו לישראל בסיוע הארגון. קאיפנג היא עיר במרכז מחוז חנאן שבדרום-מערב לבייג׳ינג, שבה חיים צאצאיהם של קהילה יהודית עתיקה ששגשגה באזור במשך למעלה מאלף שנים. הסביבונים הם ככל הנראה הראשונים אי פעם שיוצרו בשפה הסינית והכיתוב שנחרט על דפנותיהם נראה כדלקמן:
奇迹 נס, 伟大的 גדול, 发生过 היה, 这里曾 פה.

לדברי מיכאל פרוינד, יו"ר ומייסד ארגון שבי ישראל, בקאיפנג חיים כיום כ-1,000 איש שהם צאצאי הקהילה היהודית, וחרף העובדה
שיהדות קאיפנג התבוללה כמעט לחלוטין ונטמעה באוכלוסייה המקומית לפני כמאתיים שנה, צאצאיהם המשיכו לשמור על מספר מנהגים יהודיים ועל זיקה לזהות היהודית שלהם. לדבריו, בשנים האחרונות החלו רבים מבני הקהילה לחפש את שורשיהם ולאמץ בחזרה את זהותם היהודית – בין היתר בזכות האינטרנט שפתח בפניהם עולמות חדשים ואיפשר גישה למידע על יהדות ועל מדינת ישראל שלא היה נגיש לפני כן.

"צאצאי היהודים של קאיפנג הם החוט האנושי שמחבר בין סין לבין העם היהודי", מסר פרוינד. "למרות המגבלות הקשות שמוטלות עליהם מצד השלטון הסיני בשנים האחרונות, צאצאי הקהילה ממשיכים לקיים אורח חיים יהודי בסתר, ואנחנו מקווים שהסביבונים שהכנו עבורם יעניקו להם מעט שמחה ואור בחג החנוכה".

אבות אבותיהם של צאצאי הקהילה היהודית בקאיפנג היו סוחרים יהודיים מפרס או עירק, שהגיעו במאות ה-7 או ה-8 לקאיפנג - אז בירת סין - בדרך המשי. בימי הביניים, מנתה הקהילה כ-5,000 איש, ובית-הכנסת המרכזי של העיר נבנה כבר בשנת 1163. באמצע המאה ה-19 בית הכנסת נחרב בשל שיטפונות כבדים שפגעו בעיר כולה, ובעקבות התבוללות ועוני, החליטו אחרוני יהודי הקהילה, למכור את ספרי התורה ואת כתבי היד העתיקים למיסיונרים נוצרים. אף על פי כן, חלק מהמשפחות שמרו על זהותן עד היום, וצאצאיהן מרגישים קשר לזהותם ושורשיהם היהודים, זאת למרות הקושי המיוחד לשמר זהות זו במשטר הקומוניסטי.

אודות ארגון "שבי ישראל":
״שבי ישראל״ הוא ארגון ללא מטרות רווח, שהוקם בשנת 2002 על ידי מיכאל פרוינד, עולה מארה"ב, הפועל לחיזוק הקשרים בין מדינת ישראל ויהדות התפוצות עם צאצאי יהודים ברחבי העולם. הארגון פעיל במדינות רבות בעולם ומסייע לקהילות שונות, ביניהן צאצאי האנוסים (בספרד, פורטוגל, אמריקה הדרומית ובמקומות אחרים), היהודים הסובוטניקים שברוסיה, יהודי קאייפנג (צאצאי הקהילה המתבוללת בסין), היהודים הנסתרים בפולין, קהילת "בני מנשה" בהודו ועוד. מידע נוסף על הארגון באתר: www.shavei.org